Spread the love
  • 6 hónap telt el az utolsó módosítás óta
  • 2perc
  • 589szó
  • 117olvasás

A rekordok kezelése

A relációs adatbáziskezelésben az egyedek jelentik a legfontosabb alapegységet, hiszen egy-egy entitásnak vagy egyednek a tulajdonságai egy rekordban találhatóak. Az adattáblában a rekord egy sornak feleltethető meg, a rekordok elemei, a mezők pedig, az egyedek vagy entitások tulajdonságai az adatábla oszlopainak felelnek meg.

A fentiek alapján a rekordok kezelése az adatbázis-kezelés legfontosabb célja és feladata.

A rekordok hozzáadása

A rekordok hozzáadására használatos INSERT INTO utasítást kétféleképpen tudjuk használni, s a használat módjától függően két különböző szintaktika érvényesül.

Az első (egyszerűbb) esetben a megadott adatok, értékek abban a sorrend követik egymást, ahogy az az adatbázistábla szerkezetében szerepelnek, s ebből a  sorrendiségből következik, hogy a felvitt értékek számának meg kell egyeznie az adatbázis adott táblájának oszlopszámával. Az oszlopszám mellett az is fontos, hogy az adattípusok megfelelőek legyenek.

A parancs szintaktikája: INSERT INTO táblanév VALUES (érték1, érték2 );

A második lehetőség azokban az esetekben lehet hasznos, amikor nem szeretnénk minden oszlop értékét megadni, s ekkor  az INSERT INTO és a tábla neve után meg kell adnunk azokat az oszlopokat, amelyeket adatokkal szeretnénk feltölteni.

A parancs szintaktikája: INSERT INTO táblanév (oszlop1, oszlop2 …) VALUES (érték1, érték2 );

A rekordok törlése

A DELETE utasításával az adatbázistáblák rekordjait tudjuk törölni. A törlendő rekordokat a WHERE feltétellel kell meghatározni. Emiatt azonban nagyon körültekintően kell meghatározni a WHERE feltételt, hiszen egy nem megfelően megválasztott feltétellel olyan rekordokat is törölhetünk, amelyeket talán nem szerettünk volna.

A parancs szintaktikája: DELETE FROM táblanév  WHERE feltétel;

Abban az esetben, ha minden rekordot szeretnénk törölni, akkor nem szükséges a WHERE feltétel.

A parancs szintaktikája: DELETE FROM táblanév;

A rekordok módosítása

Az UPDATE utasítással az adatbázisok tábláinak már létező rekordjainak az adatait tudjuk módosítani. Az UPDATE utasítás azokat a rekordokat módosítja, amelyekre teljesülnek a WHERE kulcsszó után megadott kondíciók, ezért nagyon körültekintően kell meghatározni a WHERE feltételt, hiszen egy nem megfelően megválasztott feltétellel olyan rekordokat is módosíthatunk, amelyeket talán nem szerettünk volna. A rossz feltétel alkalmazásakor már nemcsak a helyes adatok visszaállítása a nehézkes, hanem már a módosított rekordok kiválasztása is. Különösen, ha nagy adatbázisról van szó.

Két eset lehetséges. Az első esetben minden rekordot szeretnénk módosítani.

A parancs szintaktikája: UPDATE táblanév SET oszlop1= érték1, oszlop2 = érték2 …;

A másik esetben csak bizonyos rekordokat szeretnénk módosítani, s ezt a kört fogalmazzuk meg a WHERE feltételben.

A parancs szintaktikája: UPDATE táblanév SET oszlop1= érték1, oszlop2 = érték2 … WHERE feltétel;

 Források

djp

Hogyan értékeli a posztot?

Kattins a megfelelő csillagra!

Átlagpontszám 0 / 5. Értkelés 0

Még nem értékeltél!

Vélemény, hozzászólás?